Make your own free website on Tripod.com

FERDI TAYFUR

 

ANA SAYFA ESERLERI RESIMLERI ALBUM RESIMLERI


FERDİ TAYFUR'UN HAYATI'NIN DEVAMI...............................

Ama, talihim kısa sürmüştü ne yazık ki. Firma sahibinin kardeşi bir adam öldürmüş ve o da firmayı kapatmak zorunda kalmıştı. İstanbul2dan dört yıla yakın bir süredir uzak kalmıştım.'' Kaderimsin '' adlı şarkımı dinleyen Kader Plak Firması sahibi bana bir haber yollatıp, İstanbul'a davet etti.
Ve işte yıllar boyu dillerden düşmeyen '' Huzurum Kalmadı '' isimli şarkımı bu plak firmasına okudum;

BİLSEN UZAKLARDA
KİMLER AĞLIYOR
GELEMEM SEVGİLİM
KADER BAĞLIYOR

GURBET ELLER BANA
BİR MESKEN OLDU
GELEMEM SEVDİĞİM
FELEK BAĞLIYOR

HUZURUM KALMADI
FANİ DÜNYADA
YAPIŞTI CANIMA
BİR KARA SEVDA

Evet yapıştı canıma bir kara sevda. O karasevda sözcüğü öyle geniş bir içerik taşıyordu ki, bu şarkının sözlerini yazana kadarki olan yaşamımın her kesitinde, her saniyesinde bunu yoğun biçimde duydum. O karasevdada sevdiğim kızdan tutun da babamın vuruluş olayına kadar her birşey yer alıyordu. Plak istenen satışı yapmış ama yine de istediğim huzura kavuşamıyordum.
1973 yılında ağabeyimle birlikte Adana'nın Hürriyet Mahallesi'nde bir kıraathane açtık. Adını da Ses koyduk. Ağabeyim ve babalığım kıraathaneyi çalıştırıyorlar, ben de durmaksızn eve kapanıp besteler yapıyordum.
Yine aynı yıl şimdi eşim olan Zeliha ile nişanlandım. Bu nişanda ailemin ısrarı büyük rol oynadı. Nişanlımın babası bir inşaat ustasıydı. Sade bir törenle yüzükleri parmaklarımıza geçirdik. Artık omuzlarıma ikinci bir sorumluluk yüklenmişti. Plaklardan kazandığım paraların bir bölümünü eve veriyordum, bir bölümünü de nişanlımla harcıyorduk. Durmaksızın beste yapıyordum. İçimde öylesine yoğun bir birikim vardı ki, elime kağıdı kalemi aldığımda diziler bir su gibi akıyordu kağıt üstüne. İstanbul'dan Görsev plak firmasınadan bir çağrı aldım. Gittim. iki yıllık bir sözleşme imzaladık. Plak başı bir lira alacaktım. Bu firmaya anlaşmamız süresince 5 tane 45 lik doldurdum. '' Kır Çiçekleri '', '' Bana Gerçekleri Söyle'', '' Postacı '', '' Mahkumların Duvası'' ve '' Yüreğim de Yara Var ''. Plakların satışı iyi gidiyordu. Patron ayrıca ayda bin lira da maaş bağlamıştı bana. Çünkü 1974 yılında mütevazi bir evlilikle dünyaevine girmiştim. Tüm eşyaları taksitle almıştık. Özellikle mobilyacıya büyük borcum vardı.
İki yıl kadar sonra Görsev Plak firmasıyla bir anlaşmazlığımız oldu. Ve oradan ayrılmak zorunda kaldım. aynı plak firmasıyla çalışan İsmail Mersinli'yle çok iyi arkadaş olmuştuk. Kafa kafaya verip onunla Elele adlı bir plak şirketi kurduk. 1975'de , kendi adıma doldurduğum ilk 45'liğim '' Akşam Güneşi '' çok büyük oranda satış yaptı. Sermayemiz kısıtlı ve İsmail ile benim bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz vardı. İlk plağımızın iyi satış yapmasına karşın yine de büyük sarsıntılar geçiridik ve sonunda da firmayı kaptmak zorunda kaldık.


Bu arada Elenor plak firması Atilla Alpsakarya ile tanışmıştım. Benim iki bestemi alıp Gülden Karaböceğ'e okutmak istedi. Hiç düşünmeden '' Peki '' dedim. '' Dur Dinle Sevgilim '' ile '' Bana Gerçekleri Söyle '' idi bu şarkılar.
Sınra Elenor Plak Firmasıyla 2 yılık anlaşma imzalaadım. Stüdyoya girip '' Bırak Şu Gurbeti '' adlı plağı okuduğumda Atilla Alpsakar' ya 25.000 lira avans verdi bana. artık gittikçe adımı duyurmaya başlıyor, ünüm yaygınlaşıyordu. Bu firmaya yaptığım ikinci plağımdan sonra wolkswagen marka bir otomobil aldım. '' Alıştım '' ''Yad Eller'' ve '' Çeşme '' adlı plaklarım bu dönemin en iyi satış yapan 45'likleriydi.
Yalnız plak olarak değil sinema alanından da yoğun öneriler geliyordu. Ancak aynı zamanda menajerim olan Atilla Alpsakarya, film çevirmemin henüz zamanı olmadığını söylüyordu. Benim de bu arada bir kızım olmuştu. Kızım bana çok şans getirmişti.
Soner film markasıyla altı filmliğine bir anlaşma imzaladım. İlkinden 20.000 lira diğerinden de 75.000 lira aldım. İlk filmim '' Çeşme '' 'ydi ve rol arkadaşım da Necla Nazır' dı
Filmin çekimi Antalya'daydı. Hafızamın alamıcağı kadar büyük bir aşk yaşanıyordu kamera karşısında. Ve bu aşk günün birinde özel yaşamımıza da yansıdı.
10 Mart 1977' de ilk filmim Adana 'da gösterildiğinde yer yerinden oynamıştı. Film hiç kimsenin beklemediği gişe rekorları kırıyordu. İşletmeci İzzet Bey, kendi memleketim olduğu için gala yapmamı istedi. Memnuniyetle kabul ettim. Göründüğüm her planda çılgınlarca alkışlanıyordum. Filmin arasında beni sahneye çıkartıp '' Çeşme '' şarkısını okumamı istediler. Ben de kırmayarak ilk dörtlüğü okudum.
İlk kızımdan sonra bir kızım daha olmuştu. İki kızım ve bir oğlum vardı. Ailemi İstanbul'a getirtip bir ev tuttum. Gerek plak satışlarımdan, gerekse filmlerden büyük paralar kazanıyordum.
Sürekli teklifler yağıyordu. Adeta halk arasında bir kahraman olup çıkmıştım. 1977'deki '' Derbeder'' filmi ile ünüm daha da artmıştı. Sonra '' Merak Etme Sen '' adlı plağım geldi. Bu şarkım hala dillerde dolaşıp duruyor. Şarkılarımın bazı sözleri halk dilinde günlük konuşmalara bile girmişti.
Çocukluğumda kurduğum düşler gerçek olmuştu artık. Anama verdiğim sözü tutmuştum. Ama herşeye rağmen yine de içimde bir ekisklik vardı. Öldüğüne bir türlü inanamadığım babamın da bu günleri görmesini isterdim. Sanki günün birinde çok uzaklardan gelip '' Beni kaçırdılar oğlum. Ben başka bir ülkedeydim '' diyerek bizi bağrına basacak, beni alnımdan öpecek gibi geliyor. Nice iyi insanlar var ki, ızdırap içinde ölürler. İşte benim babam da bunlardan biriydi.
Adını aldığım dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur kadar belki büyük bir sanatçı değilim. Ama, onun adına ona layık bir biçimde yaşattığım için mutluyum.
Bunca yıl sonra gelşen zenginlik ve şöhret beni şımartmadı, bilakis halen benim çocukluk günleriminızdırabı içinde olan insanlara karşı büyük bir zaafım ve ilgim var.
Beni kasetlerimde, filmlerimde kuyruklar oluşturup yalnız bırakmayan beni buralara getiren yüce HALKIMA sonsuz SAYGILAR

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<FERDİ TAYFUR>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

FERDİ TAYFUR'UN KENDI SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

<<SAYFA2>>.....................................................................................................................<<ANA SAYFA>>


E-MAİL:hturk1@hotmail.com